Dentální hygiena – více informací

Doporučil vám zubní lékař dentální hygienu, nebo jste se rozhodli vyhledat péči dentální hygienistky sami?

Kdo je dentální hygienistka?

Dentální hygienistka se stará o prevenci vzniku onemocnění v dutině ústní, zejména zánětu dásní, parodontózy a zubního kazu. Když už došlo ke vzniku zánětu dásní či parodontózy dentální hygienistka se spolu s vámi bude snažit zánět vyléčit a probíhající parodontózu zastavit. V naší ordinaci se o Vás bude pečovat Martina Šiftová Králová, DiS.

Jak dlouho trvá první návštěva?

První návštěva trvá cca 1,5 hod.

Co očekávat od první návštěvy?

V první návštěvě bude důkladně provedeno vyšetření dásní a kosti, ve které jsou zuby uložené. Dále dentální hygienistku zajímají demineralizace neboli odvápnění skloviny. Budou zaznamenány indexy krvácivosti dásní (čím více dásně na podráždění krvácejí, tím je jejich stav horší).
Výsledek vyšetření Vám hygienistka vysvětlí a problematická místa Vám ukáže v zrcátku.
Velmi důležitou součástí návštěvy je instruktáž správné techniky čištění zubů vhodným zubním kartáčkem, mezizubními kartáčky či dentální nití a nácvik jejich použití v ústech. Důležitá je i správná velikost mezizubního kartáčku, kterou hygienistka vybere podle šířky Vašich mezizubních prostor.
Samotné ošetření, chcete-li čištění, se skládá z odstranění zubního kamene ultrazvukem a ručními nástroji, vyleštění povrchu zubů a odstranění pigmentací od kávy, čaje, kouření, atd. pomocí šetrné metody air-flow nebo-li pískování. V případě, že je stav dásní velmi vážný je nutné pískování odložit na další návštěvu.
Před i po ošetření je provedena fotodokumentace, na níž můžete hezky vidět, jak se stav ve Vaší dutině ústní vyvíjí.

Proč musím k dentální hygienistce? Chodím k zubnímu lékaři, nestačí to?

Bohužel nestačí chodit pouze k zubnímu lékaři. Dentální hygienistka má na vyčištění vaší dutiny ústní a nácvik správného čištění vyhrazený čas, který zubní lékař potřebuje k jiným výkonům, jako je například ošetření zubních kazů, kanálků atd. Proto jsou v dnešní době odděleny tyto dvě profese a každá zastává svoji odlišnou funkci.

Bolí ošetření?

To je velmi individuální. Každý má práh bolesti trochu odlišný. Záleží také na tom, jak moc jsou dásně zanícené. Dentální hygienistka se samozřejmě bude snažit, aby pro Vás ošetření bylo co nejpříjemnější. A v případě, že nějakou bolest ucítíte, je možné použít roztok na místní znecitlivění.

Co si s sebou na ošetření mám vzít?

Co je určitě dobré je vzít si s sebou všechny pomůcky, které na zubní hygienu používáte. Není třeba kupovat věci nové. Zajímá nás, co doopravdy momentálně používáte.

Budu muset na dentální hygienu po první návštěvě znovu nebo je to jen jednorázová záležitost? Jak často by se mělo chodit?

Chodit na dentální hygienu by se mělo pravidelně. Je to ale velmi individuální záležitost a proto dentální hygienistka sestaví léčebný plán dle stavu onemocnění Vašich dásní. Všeobecně ale platí, že ze začátku je třeba chodit častěji, až se dásně uzdraví, tak se frekvence návštěv snižuje.
U běžných pacientů je optimální chodit si zkontrolovat stav vašich dásní a vyčistit všechny nečistoty na zubech 1x za půl roku. U pacientů u kterých je přítomna parodontóza se většinou doporučuje návštěva dentální hygienistky 1x za 3 měsíce.

A jakých výsledků se dá při dentální hygieně dosáhnout? Jak to může po takovém ošetření vypadat?

Bohužel nestačí chodit pouze k zubnímu lékaři. Dentální hygienistka má na vyčištění vaší dutiny ústní a nácvik správného čištění vyhrazený čas, který zubní lékař potřebuje k jiným výkonům, jako je například ošetření zubních kazů, kanálků atd. Proto jsou v dnešní době odděleny tyto dvě profese a každá zastává svoji odlišnou funkci.